Powrót do ciekawostek

17 11 20

Na czym polega proces elektrolizy wody?

Ostatnimi czasu zauważyliśmy nieprawdziwe i kłamliwe informacje dotyczące jakości wody z sieci wodociągów publicznych, oraz butelkowanej wody mineralnej na podstawie pseudo eksperymentu i doświadczenia polegającym na „badaniu wody” tzw. elektrolizerem. W poniższym artykule wyjaśniamy zjawisko.

Wspomniane „badanie” polega na umieszczeniu w wodzie dwóch elektrod i podłączenie ich do prądu. Po chwili w szklance pojawia się brunatny osad, który przez osoby niedoświadczone może być mylnie interpretowany – tj. jako oznaka bardzo zanieczyszczonej i prawie trującej wody. Tymczasem jedną z elektrod stanowi żelazny pręt, który po podłączeniu do prądu zaczyna się rozpuszczać. Następnie zachodzi reakcja chemiczna (dzięki drugiej elektrodzie), a w szklance powstaje osad. Dzieje się to wtedy, gdy w wodzie znajdują się sole mineralne. Tłumacząc to jednym zdaniem: Im więcej osadu się wytrąci tym lepiej, bo to znaczy, że w wodzie jest więcej potrzebnych minerałów.

Bez względu na to, czy sprawdzimy takim „testem” wodę z kranu, czy wodę mineralną ulubionej marki, po takim eksperymencie zawsze wytrąci się z niej brzydki osad. Nie oznacza to jednak, że są to substancje szkodliwe. Woda powinna bowiem zawierać pewne pierwiastki korzystne dla ludzkiego organizmu, co czyni ją zdrową. Osad ten nie wytrąciłby się w wodzie podanej osmozie lub destylowanej, a taka nie nadaje się do picia przez ludzi, gdyż wypłukuje potrzebne nam do funkcjonowania minerały i sole mineralne.

Tego typu eksperyment z takim urządzeniem był wykorzystywany w oszustwach, gdzie naciągacze zachęcali do zakupu drogich filtrów i urządzeń do odwróconej osmozy, które miały niby służyć do „uzdatniania wody”. Takie działanie jest karalne i w ich wyniku grozi kara nawet 8 lat więzienia.

Zapraszamy do zapoznania się z rzetelnymi informacjami na ten temat, zawierające opinię prof. dr hab. Jacka Nawrockiego z Zakładu Technologii Uzdatniania Wody, Wydział Chemii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania pod tym linkiem.

Podsumowując:

  • Koniecznym jest odróżnienie profesjonalnych podmiotów zajmujących się uzdatnianiem wody od tych, które oferują oszuści i naciągacze jako jedyne, zapewniające bezpieczną wodę do spożycia, opierając swoją strategię reklamową na nieprawdziwych faktach;
  • Konsumenci wody mają szereg możliwości uzyskania wiarygodnej informacji o jakości wody spożywanej i w ten właśnie sposób mogą chronić się przed nierzetelnymi dystrybutorami urządzeń domowego użytku przeznaczonych do uzdatniania wody do spożycia.

W poniższych linkach do pobrania dokumenty zawierające wszystkie informacje o cennych składnikach i minerałach, które zawiera nasza naturalna woda mineralna Kinga Pienińska: